Testujemy MANa

Test MAN

Na ulicach naszego miasta pojawił się w piątek 4 września i od razu wzbudził zainteresowanie naszych pasażerów. Mowa o autobusie MAN Lion’s City EfficientHybrid, który w ramach testów został sprowadzony przez zarząd MZK sp. z o. o..
Autobus MAN Lion’s City, który został udostępniony Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w ramach testów jest nowoczesnym pojazdem komunikacji miejskiej spełniającym współczesne, wysoko wyśrubowane normy ekologiczne (Euro 6) związane z emisją spalin. To wygodny i bezpieczny środek transportu, który cieszy oko mieszkańców designem, jakością użytych materiałów jak i komfortem jazdy.
Autobus wyposażony jest w liczne udogodnienia dla podróżujących oraz samego kierowcy, którego warunki pracy zmieniają się diametralnie. MAN Lion’s City jest autobusem niskopodłogowym z dobrze zaprojektowanym i ergonomicznym wnętrzem zapewniającymi poczucie bezpieczeństwa i komfortu w trakcie jazdy. Udogodnieniem dla pasażerów jest system tablic elektronicznych oraz system głosowego powiadamiania o przystankach, oświetlenie LED, przestronność wnętrza, klimatyzacja czy ładowarki USB do urządzeń mobilnych. Obecnie w Polsce są tylko dwa takie modele autobusu, w tym jeden testowany właśnie przez MZK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Należy nadmienić, że jest to model wyprodukowany w sąsiednich Starachowicach.

Autobus tej klasy łączy w sobie wiele innowacji, zmniejsza emisję spalin dzięki wyłączaniu silnika na przystankach i w trakcie postoju na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną. Energia mechaniczna jest odzyskiwana i magazynowana. Rdzeniem systemu jest rozrusznik wału korbowego, urządzenie elektryczne, które podczas hamowania zamienia moc mechaniczną na energię elektryczną. W każdym pojeździe znajduje się 30 miejsc siedzących i 73 stojące. Pojazdy z tak wysoce zaawansowanym napędem hybrydowym są użytkowane obecnie w Barcelonie, Wiedniu, Dreźnie, Paryżu, Wolfsburgu i Lubece.

Przypomnijmy, że w roku 2018 i 2019 Gmina Ostrowiec przygotowała i złożyła wnioski na realizację projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Projekty uzyskały dofinansowanie, a ich realizacja podzielona na dwa etapy już się rozpoczęła i potrwa do roku 2022. Celem projektów jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski poprzez ograniczenie emisji pyłów i substancji szkodliwych do atmosfery z transportu publicznego oraz przebudowa niezbędnej infrastruktury usprawniającej funkcjonowanie komunikacji miejskiej.
W ramach tego projektu miasto wymieni tabor autobusowy, ustawi 40 wiat przystankowych, rozpocznie się także budowa nowej bazy operatora transportu publicznego ze stacją obsługi, warsztatami, budynkiem administracyjno – dworcowym i myjnią autobusową przy ul. Jana Samsonowicza. Ponadto rozpocznie się budowa dróg dojazdowych do bazy, zmodernizowane zostanie oświetlenie uliczne w ciągu ulic: Sikorskiego, Rudzkiej, Ostrowieckiej, Kolonii Robotniczej, Iłżeckiej, Siennieńskiej, Alei Jana Pawła II, Sandomierskiej. Zbudowane zostaną ronda, ścieżki rowerowe, bus pasy, utworzone zostaną parkingi Park&Ride oraz Bike&Ride. Rewolucją będzie też wdrożony w ramach projektu zintegrowany bilet miejski tzw. karta miejska.
Najbliższe dwa lata to dla MZK Sp. z o. o. intensywny czas i liczne działania na rzecz rozwoju transportu publicznego, w tym przede wszystkim poprawy komfortu podróżowania naszych pasażerów.
Gmina Ostrowiec Świętokrzyski na realizację obydwu etapów projektu „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim” przeznaczy ponad 47 mln zł.