Elektryk na testach

Nieprzypadkowo bo od dzisiaj 16 września kiedy startuje kampania informacyjna w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, pasażerowie komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim będą mieli możliwość skorzystania z przejazdu w pełni nowoczesnym, elektrycznym autobusem marki Solaris. Solaris Urbino 12 Electric to polski autobus elektryczny produkowany w Poznaniu. Od dzisiaj w MZK na testach w ramach linii nr 7.

Autobus ma 12 metrów długości i 66 miejsc pasażerskich w tym  41 siedzących i 25 stojących. Jest to autobus niskopodłogowy, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, starszych, z dziećmi w wózkach. Wejścia z autobusu są oświetlone, wyposażone w ramki świetlne w drzwiach wykrywające pasażerów i uniemożliwiające ich przytrzaśnięcie.

Autobus testowy wyposażono w kamery zamiast tradycyjnych lusterek bocznych, ich brak powoduje, że tym samym kierowca ma większe pole widzenia oraz zwiększa się bezpieczeństwo osób oczekujących na autobus wjeżdżający do zatoki przystankowej. Pojazd posiada pulpit dotykowy oraz asystenta mirror-eye, czyli system obserwacji toru jazdy. Dla wygody pasażerów zainstalowano ładowarki USB i indukcyjne do różnego rodzaju telefonów. Bateria zamontowana w pojeździe pozwala na przejechanie do 250 km.

Elektrycznego Solarisa będzie można zobaczyć 21 września w godzinach od 10 do 17 na dziedzińcu Ostrowieckiego Browaru Kultury podczas spotkania w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.